Centar za ljevarstvo – SIMET

Povijest projekta

Projekt „CENTAR ZA LJEVARSTVO – SIMET“
financiran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, Operativni program
Regionalna konkurentnost 2007.-2013.
Poziv „Priprema zalihe infrastrukturnih projekata za
EFRR 2014.-2020. – Treći poziv“, Ugovor broj: HR R.C.2.2.10-0005

Metalurška proizvodnja smatra se jednim od glavnih faktora koji utječu na razvoj svjetskog gospodarstva, kako je to identificirano i Industrijskom strategijom Republike Hrvatske 2014-2020. U Hrvatskoj, metalurgija predstavlja tradicionalnu, profitabilnu i izvozno orijentiranu industrijsku granu. Međutim, broj malih i srednjih poduzeća utemeljenih na znanju o metalurgiji je nedovoljan. Nadalje, nedostatna je aktivna suradnja između malih i srednjih poduzeća u području metalurgije, sveučilišta i javne vlasti, kao i ograničena komunikacija unutar same istraživačke zajednice. Do sada su pojedine skupine znanstveno-istraživačke zajednice kroz svoj znanstvenoistraživački rad sudjelovale u dizajnu i razvoju materijala i proizvoda, te optimiranju proizvodnih tehnologija u okviru suradnje sa srodnim znanstvenoistraživačkim institucijama u Europi, ali i malim i srednjim poduzećima iz područja metalurgije. Unatoč prepoznatljivosti pojedinih djelatnika i ustanove na globalnoj razini, zbog nedostatka interdisciplinarnog pristupa i nedostatnosti adekvatne visokosofisticirane opreme koja bi omogućila konkurentnost Metalurškog fakulteta u znanosti i istraživanju, razine suradnje bilesu ograničenog opsega.

Projekt „Centar za ljevarstvo – SIMET“ direktno pridonosi ostvarivanju Tematskog cilja 1 Operativnog programa za koheziju i konkurentnost 2014.-2020.: Jačanje istraživanja, tehnološkog razvoja i inovacija;Investicijski prioritet 1a – Poboljšanje infrastrukture i kapaciteta za istraživanje i inovacije (I&I) s ciljem razvijanja uspješnosti  I&I-a te promoviranje centara za kompetencije, posebice onih od europskog interesa, Specifični cilj 1a1Povećana sposobnost istraživanja, razvoja i inovacija (IRI) za obavljanje istraživanja vrhunske kvalitete i zadovoljavanje potreba gospodarstva.

Realizacijom projekta će se poboljšati uvjeti za inovacije u javnom sektoru istraživanja, razvoja i inovacija te pridonijeti unaprjeđenju ukupne konkurentnosti hrvatskog gospodarstva. Pored navedenog, stvorit će se baza tehnoloških rješenja u metalurgiji, što može biti podloga za gospodarski rast i na znanju temeljeno poduzetništvo. Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu kao jedina institucija iz tog polja na području Republike Hrvatske, podrazumijeva strateško i kontinuirano unaprjeđivanje znanstvenoistraživačkog rada. Tijekom pripreme projektnog prijedloga “Centar za ljevarstvo – SIMET” identificirani su problemi poput nedovoljne razine inovacija zbog manjka adekvatne opreme i interdisciplinarnog pristupa te sistematski neuređene znanstvenoistraživačke interakcije (individualna prepoznatljivost, nemogućnost financiranja projekata) s drugim dionicima (inozemne znanstvenoistraživačke institucije, gospodarski dionici). Indirektno, jačanje znanstvenoistraživačke institucije i njenog rada može pozitivno utjecati na transfer znanja i tehnologija prema svim zainteresiranim dionicima.

S obzirom na činjenicu kako je udio istraživanja i razvoja u BDP-u RH vrlo nizak u usporedbi sa srednjom vrijednošću udjela u EU, te s obzirom na važnost tehničkog i tehnološkog razvoja kao čimbenika gospodarskog razvoja regija, predloženi projektni prijedlog usmjeren je jačanju istraživanja i razvoja, te inovacija. S tim u vezi, potrebno je unaprijediti organizacijsku i postojeću fizičku infrastrukturu Metalurškog fakulteta.

Razdoblje provedbe:

1. ožujka – 31. studenog 2016. godine

Vrijednost projekta:

432.202,71 kn od čega bespovratna sredstva iznose 409.333,33 kn

KONTAKTI

Ladislav Lazić, odgovorna osoba korisnika Sveučilište u Zagrebu Metalurški fakultet

Zdenka Zovko Brodarac, koordinatorica projekta Sveučilište u Zagrebu Metalurški fakultet

Martina Lovrić, administratorica projekta Sveučilište u Zagrebu Metalurški fakultet

Snježana Tomašević, voditeljica projekta Sisačko-moslavačka županija

Centar za ljevarstvo 2025 - Sva prava pridržana web: Viktor
Skip to content