Cilj projekta
Cilj projekta je stvaranje znanstvene infrastrukture kao i stvaranje i unaprjeđivanje suvremenih znanstvenoistraživačkih kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije (IRI) u području razvoja materijala i tehnologija u polju metalurgije na području RH i Europe. Jačanjem kapaciteta potaknut će se i organizacijska reforma u svrhu poboljšanja funkcioniranja i kvalitete istraživačkih aktivnosti. Na takav način kroz reformu i unaprjeđivanje znanstvene infrastrukture povećat će se prepoznatljivost Ustanove kao međunarodno konkurente znanstvene institucije.
Metalurški fakultet Sveučilišta u Zagrebu jedina je znanstveno-nastavna ustanova u Hrvatskoj koja pruža visokoškolsko obrazovanje iz područja metalurgije i industrijske ekologije, a organiziranim savjetovanjima, seminarima, radionicama i predavanjima provodi program cjeloživotnog obrazovanja i usavršavanja te pruža potporu gospodarskim subjektima metalurške, metaloprerađivačke, brodograđevne i ljevačke industrije. Metalurški fakultet svoju djelatnost temelji na visokim akademskim i etičkim vrijednostima te doprinosu i odgovornosti prema društvu, svjestan svojih snaga i slabosti i uporan u suočavanju s poteškoćama. Fakultet je stožerno mjesto znanstvenoistraživačke i publicističke djelatnosti u području tehničkih znanosti – polje metalurgija, te pruža znanstvenu i stručnu potporu gospodarskim subjektima metalurške, metaloprerađivačke, brodograđevne i ljevačke industrije u Republici Hrvatskoj, što je posebno značajno nakon gašenja odgovarajućih industrijskih instituta.
Provedba ovog projekta potaknut će proces inovacija, stvoriti triple helix efekt, odnosno ujediniti znanstveno istraživački sektor, nositelje vlasti i gospodarstvo čime će posljedično utjecati i na gospodarski rast.
Osnivanje Centra za ljevarstvo – SIMET obuhvaća rekonstrukciju i adaptaciju postojeće istraživačke infrastrukture te nabavu i instalaciju visoko sofisticirane opreme čime će se poboljšati istraživački kapaciteti visokoobrazovne institucije, unaprijediti nastavne metode primjenom suvremenih tehnologija te potaknuti jačanje poveznica između znanstveno-istraživačkog sektora i gospodarstva uz kontinuiranu edukaciju znanstvenoistraživačkog osoblja s ciljem podizanja kompetencija za prijenos znanja i tehnologija putem „know-how“ principa. Osim podizanja znanstvenoistraživačkih i stručnih kompetencija Centar će biti usmjeren i na edukativne aktivnosti u sklopu cjeloživotnog učenja.
Svrsishodnost Centra ogledat će se u ciljanim istraživanjima u razvoju materijala i transferu tehnologija prema partnerima iz realnog sektora od ideje do gotovog proizvoda.
Aktivnosti Centra bit će usmjerene u tri osnovna smjera:
- Dizajniranje inovativnih materijala prema specifičnim zahtjevima tržišta, odnosno proizvođača te karakterizacija sintetiziranog ili inoviranog materijala prema specifičnim poboljšanim i/ili zahtijevanim svojstvima konačnog proizvoda.
- Razvoj proizvoda primjenom sofisticiranih CAD/CAE tehnologija razrade procesa lijevanja i skrućivanja te predviđanje potencijalnih grešaka. Razvojem proizvoda uz izradu prototipa i alata, naglasak je postavljen na inovacije i optimizaciju procesa i postupaka proizvodnje.
- Cjeloživotno učenje čija je osnova približiti studentima, stručnjacima iz gospodarstva i svim zainteresiranim dionicima sofisticiranu opremu i istraživanja te na istima utemeljeno znanje koje će omogućiti razvoj inženjerskih vještina, inovativnost i inventivnost u rješavanju projektnih zadataka i time lansirati globalno kompetentne stručnjake u području metaloprerađivačke industrije i djelatnicima metalurških poduzeća.
Istraživanje, razvoj i inovacije u okviru Centra za ljevarstvo-SIMET osmišljeni su u dva smjera:
- dizajniranje i razvoj inovativnih materijala s poboljšanim svojstvima i
- razvoj proizvoda, izrada prototipa i alata s naglaskom na inovacije i optimizaciju procesa i postupaka proizvodnje.
https://www.youtube.com/channel/UCTcoc7Q51LCewp4iKj0LrTA?view_as=subscriber